projekt_nowoczesnego_ogrodu

5 BŁĘDÓW
CZĘSTO POPEŁNIANYCH PRZED ZAŁOŻENIEM OGRODU

1. WYCINKA STARYCH DRZEW
Pierwszy błąd popełnia się zwykle jeszcze przed wybudowaniem domu – jest to wycinka istniejącego starodrzewu na działce. Przyjeżdżamy, oglądamy niedawno zakupioną działkę i decydujemy się wyciąć wszystkie drzewa z myślą o tym, że założymy nowy fajny ogród. Na miejsce starych drzew sadzimy potem małe sadzonki, które urosną dopiero za 15-20 lat 🙁

Nawet jeśli nie dostrzegasz piękna w zwykłych rodzimych drzewach takich jak dąb, sosna, brzoza to warto pomyśleć o korzyściach jakie mogą Ci dać. Duże drzewa łagodzą mikroklimat, chronią przed wiatrem. Latem stwarzają często pożądane zacienione miejsca, które można przeznaczyć pod plac zabaw, taras, hamak, huśtawkę, palenisko i tp.

2. ZNISZCZENIE HUMUSU
Drugim często popełnianym błędem jest niezabezpieczenie urodzajnej warstwy gleby przed rozpoczęciem budowy domu. Jeśli nie zabezpieczysz humusu przed budową to zostanie on ubity i prawdopodobnie zanieczyszczony różnymi szkodliwymi dla roślin substancjami (np. cementem, paliwem, wapnem, chemikaliami). Strukturę gleby, jak również jej skład chemiczny raczej się nie poprawi. Żeby trawnik wyglądał dobrze i nie wysychał po dwóch słonecznych dniach nie wystarczy po zakończeniu budowy przysypać zanieczyszczone klepisko 5-centymetrową warstwą torfu. Żeby się nie narażać na dodatkowe koszty związane z wymianą gleby, zadbaj o to, aby została ona zgarnięta z podjazdu i miejsca, gdzie będą prowadzone prace budowlane. 

1c08d0_zwir-piasek-ziemi-wykopy-lebork-tluczen-kamien-pomorskie-zdjecia

Gif nie pamiętam skąd

Zdjęcie ze strony leborklento.pl

3. REALIZACJA BEZ PROJEKTU
Nie chcę pisać, że projekt ogrodu jest potrzebny, jeśli czytasz ten artykuł to prawdopodobnie o tym wiesz. Mam na myśli szukanie projektanta w nieodpowiednim momencie.
Często do mnie  zgłaszają się klienci już po wykonaniu prac brukarskich. Z różnych powodów tak się dzieje, ale lepiej żeby układ chodników i podjazdu był zaplanowany łącznie z całością ogrodu 🙂 
Jeszcze lepiej zamówić kompleksowy projekt zagospodarowania działki łącznie z nawierzchnią, nawodnieniem, oświetleniem i innymi elementami małej architektury.

Gdy masz kompleksowy projekt ogrodu, to nie dojdzie do takiej sytuacji, że trzeba będzie rozbierać ułożoną już nawierzchnię w celu położenia rury do nawodnienia lub kabli do oświetlenia. 
Poza tym mając projekt łatwiej Ci będzie rozmawiać z ekipą brukarską. Nie porównasz oferty kilku wykonawców, ponieważ bez projektu nie da się zrobić porządnej wyceny. 

Pamiętaj też o tym, że na wykonanie projektu potrzebny jest czas. Nie szukaj projektanta w marcu jeśli chcesz zaczynać budowę w kwietniu. 

    Plan nasadzeń – najważniejszy arkusz w projekcie

Wizualizacja ogrodu w Górzowie Wielkopolskim

4. NIEPRZYGOTOWANIE SIĘ POD WZGLĘDEM KOSZTÓW
Kilka razy już zdarzało mi się usłyszeć od inwestorów na pierwszym spotkaniu, że pieniędzmi nie muszę się przejmować, a pod czas realizacji się okazywało, że pieniędzy starcza tylko na trawnik i kilka roślin.  Nawet jeśli masz zamiar realizować ogród etapami to i tak musisz wiedzieć z czym trzeba się liczyć, żeby sensownie podzielić realizację na poszczególne etapy. Średni koszt kompleksowego zagospodarowania działki 10a. (bez ogrodzenia) to 150 000 zł do 400 000zł. Współpracując z projektantem poproś przynajmniej o orientacyjną wycenę proponowanych przez niego rozwiązań. Ile faktycznie wyniesie Ci ogród dowiesz się dopiero po przygotowaniu oferty cenowej od wykonawcy.

Wizualizacja ogrodu w Lublinie

ZAMAWIANIE PROJEKTU BEZ NADZORU AUTORSKIEGO
Nie będę Cię straszył, że bez nadzoru autorskiego budowlańcy wszystko spieprzą. Z nadzorem prawdopodobnie też spieprzą 🙂 
Chodzi przede wszystkim o Twój czas i spokój wewnętrzny. Zakładasz ogród po to, żeby się cieszyć z niego, a nie żeby nim się przejmować. Jeśli wybudowałeś dom, to prawdopodobnie już wiesz, że od projektu do realizacji długa droga i chodzi nie tylko o czas.

Pod czas zakładania ogrodu prawie zawsze się zdarza, że nie wszystkie rośliny są dostępne. Wtedy ktoś musi dobrać gatunki zamienne, które równie dobrze będą pasować do całości założenia. Podobnie sytuacja wygląda z kostką brukową i innymi materiałami. Sprawdzić trzeba będzie czy nawierzchnia i linii nasadzeń zostały wytyczone zgodnie z projektem. Czy rośliny zostały posadzone w odpowiednich rozstawach.

Możesz zaufać wykonawcom. Możesz samodzielnie wszystkiego dopilnować. Możesz zainwestować 1-3% od wartości ogrodu i omówić się z projektantem o nadzór autorski. Myślę, że większość projektantów, chętnie podejmą się nadzoru zaprojektowanego ogrodu za rozsądne pieniądze. 

Jeśli artykuł był przydatny – subskrybuj mnie na Instagram. Dzielę się na nim swoim doświadczeniem i naszymi projektami.

  Oblicz wartość projektu Twojego ogrodu 

prosto teraz

norm